środa, 15 października 2014

Rehabilitacja intymna, dlaczego w Polsce jest tematem nieznanym?

Bycie kobieta to nielatwa sprawa, bycie matka to naprawde wyzwanie, ale bycie matka dla dwojki, trojki czy wiekszej ilosci dzieciakow to prawdziwy wysilek, nie tylko psychiczny i moralny, ale rowniez fizyczny….
O rehabilitacji intymnej, dowiedzialam sie ponad cztery lata temu, uczeszczajac do tutejszej szkoly rodzenia. Podczas cyklu dziesieciu zajec z polozna, az dwie godziny zostaly poswiecone psychicznemu i fizycznemu przygotowaniu do porodu i zwiazanemu z nim pologowi.  To wlasnie podczas tych zajec, dowiedzialam sie mnostwa niezwykle ciekawych i interesujacych faktow dotyczacych kobiecej fizjologi i wplywu jaki wywiera na nia porod. Okazalo sie, ze we Francji, kazda mloda kobieta konczaca kurs rodzenia, jest doskonale poinformowana na temat konsekwencji zwiazanych z narodzinami dziecka, w Polsce niestety tematy te sa bardzo rzadko poruszane…

Francuski system zdrowotny nalezy do jednych z najlepszych na swiecie, pod wzgledem dostepu i zwrotu lekarstw, badan, czy wizyt medycznych. Dotyczy to rowniez spraw tych najbardziej intymnych…



Rozmawiajac z moimi polskimi kolezankami, prawie wszystkie szeroko otwieraly oczy ze zdziwienia, gdy pytalam sie czy juz przeszly rehabilitacje intymna krocza i miesni Kegla ? Zadna z nich nie wiedziala, ze jest taka mozliwosc, potrzeba a niejednokrotnie koniecznosc u kobiet po porodzie. Wszystkie wychodzily z zalozenia, ze niestety porod zmienil ich fizjologie intymna, i niestety nie pozostaje im nic innego niz z tym po prostu zyc. Prowadzac dosc wnikliwe dyskusje dowiedzialam sie rowniez, ze nacinanie podczas porodu, jest calkowita norma, o zgrozo ! rekomendowana nawet przez lekarzy i polozne. Zadna z moich kolezanek nie byla rowniez przygotowywana do porodu poprzez masaz krocza czy cwiczenia miesni. Odnosze wrazenie, ze w Polsce nadal wychodzi sie z zalozenia, ze co ma byc to bedzie ! I po prostu nalezy sie z tym pogodzic. Efektem tych moim zdaniem powaznych zaniedban, i braku jakiejkolwiek informacji, sa mlode , polskie kobiety, niejednokrotnie sftustrowana swoim zyciem seksualnym lub jego calkowitym brakiem, ktore nastepuje po porodzie. Mlode kobiety, ktore maja problem z trzymaniem moczu, lub nawet z zaburzeniem statyki narzadow plciowych, i dla ktorych jedynym ratunkiem pozostaje ciezka i bolesna operacja. Temu wszystkiemu mozna zapobiec, wystarcza tylko dobre informacje, profilaktyka, ale rowniez doksztalcanie lekarzy ginekologow i poloznych.

We Francji, profilaktyka miesni dna miednicy, rozpoczyna sie juz w ciazy. Polozne, prowadzace kursy rodzenia, tlumacza mlodym kobieta, czym sa miesnie Kegla, i jak wazne sa one dla naszego organizmu, nie tylko ze wzgledu na przyjemnosc seksualna, ale przedewszystkim na prawidlowe utrzymanie narzadow wewnetrznych, ktore podczas ciazy oraz pologu, migruja sobie po naszym organizmie. Nacinanie krocza, jest stosowane tylko i wylacznie w wyjatkowych przypadkach. Kiedys, podczas rozmowy z polska polozna, powiedzialam jej ze francuskie statystyki sa najnizsze w Europie, byla wyjatkowo zdziwiona, gdyz u niej w szpitalu zabieg ten nalezy do bardzo popularnych. Tutejsze polozne, ucza kobiety masazu miesni krocza, przy uzyciu specjalnych olejkow terapeutycznych (Pronarom) lub olejku migdalowego. Masaz ten ma na celu uelastycznienie i wytrenowanie miesni krocza, tak aby te przy porodzie mogly sie odpowiednio naciagnac. Niestety, nie zawsze krocze potrafi sie dotosowac do rozmiaru i wagi dziecka. Wtedy w Polsce, nacina sie je, przecinajac skore, ale rowniez miesien ! We Francji preferuje sie samoistne pekniecie, ktore jest zdecydowanie mniejszkodliwe dla kobiety, i ma mniejsza ingerencje w jej fizjologie. Przy peknieciu, rozrywa sie skora, a nie miesien. Miesien w wiekszosci przypadkow sie naciaga dostosowujac do rozmiarow noworodka. Oczywiscie, ze czasami nie da sie inaczej niz naciac, jednak tutaj jest to ostatecznym zabiegiem. Prawda jednak jest, ze porod przy nacieciu jest latwiejszy do odbioru dla lekarza, i latwiej sie rowniez zszywa rowna kreske. Porod przy peknieciu, wymaga od lekarzy pelnej koncentracji, i mobilizacji, a szycie jest zdecydowanie dluzsze i bardziej skomplkiwane. Jednak dla samej pacjentki nie ma absolutnie porownania. Po peknieciu, bol i dyskomfort, porownywalny jest z tym ktory odczuwamy po przebiciu uszu ! Przy nacieciu… trwa on nawet do kilku tygodni, i jest zdecydowanie silniejszy. Przy nacieciu, miesien zostal uszkodzony, i bedzie potrzebowal nawet kilku miesiecy zanim ponownie zacznie funkcjonowac prawidlowo. W przypadku naciecia, rehabilitacja krocza jest bardziej niz wskazana.
Podczas ciazy, ciezar dziecka oraz naszych narzadow wewnetrznych takich jak jajowody, macica, pochwa, czy czesc ukladu moczowego, naciska na miesnie dna miednicy, stajac sie dla niej obciazeniem trudnym do wytrzymania. Po porodzie ciezar ten staje sie mniejszy i miesnie wracaja do swojej formy, jednak zajmuje to wielu miesiecy, i niezawsze efekt jest satysfakcjonujacy. We Francji, juz 24 godziny po porodzie, polozna odwiedza mloda matke, i robiac jej badanie dopochwowe, sprawdza stan miesni. Nastepnie przepisuje jej odpowiednia ilosc zabiegow rehabilitacyjnych, majacych na celu poprawienie ich sily,masy i ukrwienia.  Dziesiec zabiegow rehabilitacji intymnej jest refundowane przez panstwo. Zabiegi te, wykonywane sa przez fizjoterapeutow lub polozne. Istnieje kilka roznych metod rehabilitacyjnych. Popularym zabiegiem jest rehabilitacja mechaniczna przy uzyciu sondy, ktora pobudza do pracy miesnie intymne kobiety. Jednak najpopularniejsza, i podobno najbardziej skuteczna metoda, jest metoda cwiczen manualnych przy pomocy i nadzorze poloznej, polegajaca na zaciskaniu i poluzowywaniu miesni. Polecane sa rowniez czeste cwiczenia domowe, polegajace na zatrzymywaniu moczu podczas siusiania, i ponownemu popuszczaniu go. Ostatnio, bardzo popularne, i zalecane przez ginekologow sa kulki Gejshy, ktore kazda kobieta powinna nosic profilaktycznie przynajmniej raz w tygodniu po kilkanascie minut. Automatycznym odruchem miesni pochwy jest zaciskanie sie ich na tych wlasnie kulkach. Jednak najbardziej popularna i rekomendowana metoda, i chyba najbardziej sympatyczna jest po prostu seks. Podzas pierwszej , poporodowej wizyty u ginekologa, mlode francuski zachecane sa do jak najszybszego powrotu do zycia seksualnego. Ale nie biernego, lecz bardzo czynnego i aktywnego, podczas ktorego miesnie beda zaciskac sie wokol czlonka mezczyzny.

Zabiegi i operacje pochwy i jej miesni naleza do wyjatkowa rzadkich, we Francji. Rowniez problem z nietrzymaniem moczu wsrod kobiet dojrzalych jest najmniejszy wsrod krajow europejskich. We Francji preferuje sie madra profilaktyke i szeroka, ogolniedostepna informacje niz refundowanie powaznych i bolesnych operacji. Mam nadziejz, ze w Polsce, rowniez juz niedlugo bedziemy stosowac profilaktyke, i ze polskie kobiety z uplywem czasu beda coraz bardziej swiadowe swoich potrzeb i praw, ale rowniez swojej kobiecosci….

16 komentarzy:

  1. W Polsce powolutku się to zmienia. Ja trafiłam na cudowna Doulę, od której dowiedziałam się o masażu olejkiem.migdałowy, o ćwiczeniach mięśni Kegla etc
    Jest kilka szpitali, o których wiem, gdzie zaczynają myśleć europejsko:)
    Mam nadzieje, ze idzie ku lepszemu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze nie miałam pojęcia o istnieniu takiej rehabilitacji. Jakiś czas temu spotkałam koleżankę, która była miesiąc po porodzie - młoda, 21 letnia - wydawałoby się, że poród przebiegnie całkiem dobrze, a był to horror z nacinaniem w tle. Chociaż wówczas jak już wcześniej wspomniałam minął miesiąc od urodzenia nadal siadanie na krześle/sofie sprawiało jej niewyobrażalny ból...

    OdpowiedzUsuń
  3. W Polsce moim zdaniem to totalnie temat tabu. Nikt o czyms takim w gabinecie nawet niw wspomni.A potem są takie "kwiatki" o których piszesz.Nie tyrzymanie moczu łącznie z wypadaniem macicy. I tak jak moja mama musiała przejsc cieżką operację , zeby móc normalnie funkcjonowac. To wina ewidentnie profilaktyki i tego , ze lekarze traktuja takie tematy jak wstydliwe chyba, albo nie potrzebne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciesze sie ,ze ruszylas ten temat. Gratuluje pomyslu i odwagi. ja tez cierpie przez nieudolnosc polskich poloznikow i polozne. Dopiero tu we Francji dowiedzialam sie wielu interesujacych rzeczy na temat rehabilitacji intymnej. ale bylam juz po dwoch porodach w Polsce. pozdrawiam serdecznie - Laura. jestes madra, mloda kobieta Mamo w Paryzu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny temat i na czasie. Wiele sie dowiedziałam z tego wpisu. Bo nie miałam bladego pojęcia o takich zagadnieniach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny temat na wpis. Na pewno przekaże koleżanka aby tez przeczytały dzisiejszy post.

    OdpowiedzUsuń
  7. hej, ciesze sie ze o tym napisalas Paulino. Jestem mloda mama mieszkajaca we Francji i rowniez mialam szczescie zrobienie tej rehabilitacji i rowniez drugiej dotyczacej miesni brzucha. naprawde bardzo sie przydaly, bo pomogly mi psychicznie i fizycznie szybko wrocic do normy. niestety podczas porodu nie obylo sie bez epizjotomii, bo maluszek byl bardzo zablokowany w srodku i w dodatku owiniety pepowina. wiec jeszcze bardziej polozna kladla nacisk na powage tej rehabilitacji i poswicila mi ogromna uwage. Pozdrawiam wszystkie mamy! i dbajmy o siebie kobietki;) Anita

    OdpowiedzUsuń
  8. mamo w paryzu, masz wielka odwage pisac o takich sprawach. ja tez mieszkam we francji i tu spoleczenstwo jest otwarte na tego typu tematy. niestety w polsce..... ach, szkoda slow.... - gosia, mloda mama

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawe jak odbiora twojego posta polskie dziewczyny,czyli te mieszkajace w Polsce, czytajac ten tekst. Polska w tym temacie to chyba ma jeszcze wiele do zrobienia. Tu w Szwajcarii nie ma takiej zasciankowosci.Przynajmniej ja sie z nia nie spotkalam. - Milena.

    OdpowiedzUsuń
  10. Mamo w Paryżu , jesteś młodą , otwartą i pełna empatii kobietą. Pewnie mogłabym być Twoja mamą, ale cieszę sie , że poruszasz takie tematy, bo ten problem kilka lat temu dotknął równiez mnie. Kobiety w czasach mojej młodosci wstydziły sie o tym mowić i myślałay , że skoro urodziły dzieci to teraz tak musi juz być. Mam nadzieje , że wiele dziewczyn skorzysta z Twojej porady i wiedzy. Bo polscylekarze ginekolodzy oraz nie mające wiedzy położne jeszcze w tych tematach mają wiele do zrobienia.

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej Paulinko. Dzięki za wspaniały (jak zwykle zresztą) tekst - przeczytałam z zapartym tchem i zazdrością.. Jestem mamą tylko jednego brzdąca, i miałam to szczęście że w ciąży dużo mogłam się dowiedzieć o ćwiczeniach, a jednak paniczny strach przed porodem naturalnym i jego późniejszymi konsekwencjami, nacinaniem krocza i wszystkimi masakrami fundowanymi w polskich szpitalach skłoniły mnie to podjęcia decyzji o opłaconej cesarce w prywatnej klinice.. ale kto wie? gdyby inaczej to u nas wyglądało może mój poród też byłby zupełnie inny.. A rehabilitacja! Super!

    OdpowiedzUsuń
  12. Hej, mieszkam w Polsce i jestem mamą po przejściach. Wiedziałam o ćwiczeniach już wcześniej, ale też dzięki temu, że mieszkałam w Paryżu i tam to po prostu norma u lekarza ginekologa.
    Rodziłam w bardzo renomowanym szpitalu w Warszawie, na lekcjach rodzenia było co prawda o ćwiczeniach mięśni Kegla, ale to wszystko. Poród miałam bardzo ciężki, a potem stres i łzy z niemocy panowania nad ciałem dały mi się bardzo we znaki. Szpital nie zapewnił mi żadnej pomocy w tym zakresie …
    Być może teraz, po 7 latach to się zmieniło, ale tego nie wiem. Niestety mięśnie Kegla, czy kulki Gejszy kojarzą się w Polsce wyłącznie z rozpustą i trylogią z panem Greyem w tle…
    Brawo za wpis !!!

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziekuje pieknie za wszystkie maile z wyrazami uznania i podziekowaniami. Ja tez nie jestm oswiecona od urodzenia, mam po prostu szczescie, gdyz tutaj sie o tym mowi glosno. Obiecuje rowniez, ze napisze wkrotce o porodzie we Francji i opiece medycznej, bo zrozumialam, ze bardzo Was to interesuje.

    OdpowiedzUsuń
  14. już nie róbcie z polski takiego dzikusa :P

    OdpowiedzUsuń
  15. Zgadzam sie informacje na ten temat sa ogólnie cięzko dostępne a powinno byc calkiem inaczej. Jednak nie ma co sie dziwić nasza kultura panuje w polsce na wiele nowości patrzy jako nieprzyzwoite nie biorąc pod uwagę pozytywnych stron (zdrowotnych). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Polska może nie jest dzikusem, ale jak narazie w polskiej służbie zdrowia młodzi lekarze z nowymi wiadomościami są małym procentem wszystkich lekarzy. Większosc lekarzy to lekarze z starsi z wieloletnim doświadczeniem w wielu przypadkach zamknieci na nowości zamykający swoje działania do roziwązan standardowych i najłatwiejszych

    OdpowiedzUsuń